SEO

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlama nedir, internet, e-ticaret, mobil cihazlar ve web siteleri üzerinden yapılan tüm pazarlama faaliyetlerine Dijital Pazarlama denir. Kısacası dijital kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemidir. Günümüzde dijital pazarlamanın büyümesiyle birlikte reklam modellerinde de değişikliğe gidilmiştir. Klasik pazarlama modelleri yerine, müşterilerle birebir etkileşim içerisinde olan dijital pazarlama ön plana çıkmıştır. Dijital pazarlama Google, Facebook, İnstagram, Twitter vs. gibi arama motorları ve sosyal mecralar üzerinden verilebilen reklamlardır. Dijital pazarlamanın klasik pazarlama yöntemine göre bazı avantajları ve dez avantajları bulunmaktadır.

dijital pazarlama nedir 1024x764 - Dijital Pazarlama Nedir?
dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama yönteminde hedef kitlenizi en doğru biçimde hedefleyebilirsiniz. Böylelikle ürününüzü ilgisini çekecek en doğru müşteri kitlesine ulaştırabilirsiniz. Doğrudan satışa çevirebilirsiniz.

– Dijital pazarlama aynı zamanda para harcamadan da veya düşük bütçe ile tanıtım imkanı sağlamaktadır. Sosyal medya hesapları kullanarak para vermeden binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

-Dijital pazarlama yöntemleriyle markanızın bilinirliğini daha hızlı ve daha az maliyetle sağlayabilirsiniz.

-Dijital pazarlama en işlek cadde de bulunan bir dükkan misali, binlerce müşterinin dükkanınızı görmesine veya sattığınız ürünün binlerce müşteri tarafından incelenmesine ve satın alınamasına olanak tanır.

-Dijital pazarlama eski pazarlama yöntemlerine göre en çok geri dönüş sağlayan ve marka bilinirliğini ön plana çıkaran en iyi araçtır.

-Dijital pazarlama özel pazarlama teknikleri sayesinde hedef kitlenin belirlenip, net sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

-Dijital pazarlamanın avantajlarından biri de interaktif iletişimdir. Bu sayede müşteriler ürün veya hizmet ile ilgili soru sorabilir, email atabilir ve firma yetkililerine anlık olarak ulaşabilir.

-Türkiyede Deloitte firması tarafından yapılan araştırmaya göre internet kullanıcıların %84’ü alışveriş yapmadan önce ürün veya hizmet hakkında bilgi topluyor. Bu da internet üzerinden müşterilere ulaşmanın kolay olduğunu gösteriyor.

-Dijital pazarlamanın en iyi avantajlarından biri de içerik pazarlamadır. Şirketler kendi markalarını farklı medya uzantılarında kullanarak içerikler paylaşarak pazarlayabilirler. Bu sayede müşteriyle iyi ilişkiler kurulur ve müşterinin sadakati kazanılır.

-Geleneksel pazarlama yönteminde içerik broşürdür veya katalog’tur. Genel müşteriler bunları bir kere okuyup atarlar.

-Dijital pazarlamanın sunduğu avantajlardan biri de müşteri bilgileri toplayabilmektir. E-Mail bülten abonelikleriyle müşteri bilgileri toplanır. Kampanya yapıldığı zaman e-mail bültene toplanan maillere gönderilir bu sayede daha çok kişiye erişilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı